WYMAZY Z GARDŁA, NOSA, UCHA, OKA ORAZ ZMIAN SKÓRNYCH w Kaliszu w Centrum Medycznym RADMED.

Wymazy pobiera się w celu wykrycia obecności bakterii chorobotwórczych oraz pierwotniaków i grzybów, a także w celu oceny komórek śluzówki, np. gardła czy nosa.

Próbki pobiera się przy pomocy wymazówki, to znaczy specjalnej pałeczki zakończonej wyjałowioną bawełną lub watą do szczelnie zamkniętego jałowego pojemnika z tzw. podłożem transportowym. Wykonuje się to w celu zabezpieczenia pobranego materiału przed skażeniem „obcymi drobnoustrojami”, nie należącymi do pacjenta.

Pobranie wymazu i wykonanie badania mikrobiologicznego pozwala na identyfikację czynnika chorobotwórczego. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przewlekłych stanach zapalnych, opornych na leczenie, a także w celu wykrycia nosicielstwa np. gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus).
Kontynuacją analizy mikrobiologicznej jest wykonanie tzw. antybiogramu, który pozwala określić, na które antybiotyki bakterie są wrażliwe, a na które oporne. W oparciu o wyniki antybiogramu można zlecić pacjentowi podanie konkretnego rodzaju antybiotyku, przez co maksymalnie zwiększyć skuteczność antybiotykoterapii.
Antybiogramy wykonuje się głównie w przypadkach ciężkich lub nawracających infekcji, aby nie podawać pacjentowi nieskutecznych antybiotyków, które tylko pogłębią osłabienie pacjenta i jego układu immunologicznego, ale by zastosować skuteczną celowaną antybiotykoterapię.

Wymazy oraz antybiogramy mają sens przed rozpoczęciem leczenia antybiotykami. W innym przypadku wyniki będą zafałszowane.

!!Ogromne znaczenie ma sposób pobrania wymazu. Badanie mikrobiologiczne wymaga specjalnych metod pobrania, dlatego w naszym Centrum wymazy pobierają lekarze specjaliści.

Gdzie wykonać wymaz w Kaliszu?

W przychodni RADMED oferujemy pobranie wymazów oraz badanie mikrobiologiczne z antybiogramem u dzieci i dorosłych:

  • Wymazy z gardła (migdałków, jamy ustnej, języka)
  • Wymazy z nosa
  • Wymazy ze spojówek oka
  • Wymazy z ucha (przewód słuchowy zewnętrzny, ucho środkowe)
  • Wymazy ze zmian skórnych, tkanek podskórnych oraz ran

Wszystkie powyższe wymazy wykonujemy w Kaliszu przy ul. Skarszewskiej 98.

WYMAZ Z GARDŁA (MIGDAŁKÓW, JĘZYKA)

Wymaz z gardła najczęściej pobiera się w przypadku uporczywych, nawracających infekcji gardła.

Przygotowanie pacjenta do pobrania wymazu z gardła:

Wymaz z gardła najlepiej pobrać rano na czczo. Jeżeli nie ma takiej możliwości zaleca się powstrzymanie od spożycia pokarmów i płynów co najmniej przez trzy godziny przed pobraniem.
Pokarm i płyny powodują spłukiwanie bakterii znajdujących się na powierzchni migdałków i/lub błonie śluzowej gardła. Przed pobraniem wymazu nie należy myć zębów, ponieważ pasta działa bakteriobójczo. Nie należy również żuć gumy ani ssać tabletek, bądź cukierków.
Podczas pobrania pacjent otwiera szeroko usta, a lekarz specjalista naszego Centrum szpatułką dociska język pacjenta ku dołowi, a wymazówką starannie pociera powierzchnie migdałków oraz tylną ścianę gardła lub języka, w zależności z której powierzchni ma być pobrany wymaz. Następnie umieszcza wymazówkę w probówce z podłożem transportowym.
Pobieranie wymazu nie jest bolesne i trwa krótką chwilę.

WYMAZ Z NOSA

Wymaz z nosa pobiera się w celu wykrycia bakterii chorobotwórczych, odpowiedzialnych za stany zapalne nosogardła, zwłaszcza gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) oraz oceny komórek śluzówki nosa.

Przygotowanie pacjenta do pobrania wymazu z nosa:

Wymaz z nosa można pobrać o każdej porze dnia. W dzień poprzedzający pobranie wymazu należy zaprzestać używania kropli bądź maści o działaniu przeciwbakteryjnym. Lekarz specjalista naszego Centrum wymazówką pobiera próbkę pocierając odpowiednio głęboko śluzówkę nozdrzy. Następnie umieszcza wymazówkę w probówce z podłożem transportowym.
Pobieranie wymazu nie jest bolesne i trwa krótką chwilę.

WYMAZ ZE SPOJÓWKI OKA

Wymaz ze spojówki oka pobiera się w celu wykrycia obecności flory bakteryjnej tlenowej i beztlenowej, wirusów, pasożytów oraz grzybów, które mogą być przyczyną stanów zapalnych w obrębie oka.

Przygotowanie pacjenta do pobrania wymazu ze spojówki oka:

Ważne, by przed badaniem nie stosować kropli i maści ocznych o działaniu antybakteryjnym. Lekarz specjalista naszego Centrum wymazówką pobiera próbkę pocierając o śluzówkę worka spojówkowego, którą następnie przenosi do pojemnika z podłożem transportowym. W przypadku wymazów z oka należy zachować wysokie standardy jałowości pobrania.
Pobieranie wymazu nie jest bolesne i trwa krótką chwilę.

WYMAZ Z UCHA

Wymaz z ucha pobiera się i wykonuje w diagnostyce chorób uszu, głównie różnego rodzaju zapaleń, które zalicza się do chorób górnych dróg oddechowych.

Przygotowanie pacjenta do pobrania wymazu z ucha:

Wymaz z ucha powinien zostać pobrany w ostrej fazie zakażenia, przed zastosowaniem antybiotyków lub minimum 5 dni po zakończonej antybiotykoterapii. W przewlekłych stanach chorobowych w okresie nasilenia objawów. Przed pobraniem wymazu nie należy stosować maści lub kropli do uszu. Lekarz specjalista naszego Centrum wymazówką pobiera próbkę pocierając śluzówkę przewodu słuchowego zewnętrznego oraz ucha środkowego.
Następnie umieszcza wymazówkę w probówce z podłożem transportowym.
Pobieranie wymazu nie jest bolesne i trwa krótką chwilę.

WYMAZY ZE ZMIAN SKÓRNYCH ORAZ RAN

Wymaz z rany pobiera się i wykonuje w diagnostyce mikrobiologicznej różnego rodzaju zakażeń skóry, ran, oraz okolic przyrannych, a także w nieprawidłowo przebiegającym procesie gojenia ran.

Przygotowanie pacjenta do pobrania wymazu ze zmian skórnych oraz ran:

Ważne, by przed pobraniem wymazu nie stosować maści i kremów o działaniu antybakteryjnym oraz nie płukać rany. Lekarz specjalista naszego Centrum wymazówką pobiera próbkę z dna zmiany skórnej i/lub zawartość ropnia lub pęcherza do probówki z podłożem transportowym.

facebook