Badanie endoskopowe jest nowoczesną metodą badania, umożliwiającą poprzez użycie układów optycznych, dotarcie i ocenę wizualną trudno dostępnych oraz niewidocznych dla oka miejsc. Endoskopy, czyli specjalne sondy zaopatrzone w kamerę, przekazują obraz z badanego obszaru na ekran monitora, gdzie można go zobaczyć w powiększeniu. Obraz można zapisać i wydrukować celem przekazania pacjentowi lub dodania do kartoteki.

W laryngologii badania endoskopowe są niezwykle pomocne w diagnostyce schorzeń nosa i zatok przynosowych, nosogardła oraz krtani, takich jak:

  • zaburzenia drożności nosa, spowodowane polipami,
  • zmiany w obrębie nosa wywołane alergicznym i niealergicznym nieżytem nosa,
  • stany zapalne zatok przynosowych,
  • zmiany rozrostowe w przestrzeni pozanosowej,
  • przerost migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdała,
  • zaburzenia emisji głosu (chrypa, porażenie strun głosowych),
  • bóle okolicy gardła i krtani.

W Centrum Medycznym RADMED wykonuje się endoskopowe badanie laryngologiczne z wykorzystaniem endoskopu giętkiego, zwanego fiberoskopem.

Badanie takie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga ono szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej i trwa od kilku sekund do maksymalnie kilku minut. Polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej sondy z kamerą do wnętrza nosa lub od strony jamy ustnej. Uzyskany w trakcie badania obraz może być zapisany w formie zdjęć lub krótkich filmów, a zdjęcia mogą zostać wydrukowane.

Badanie fiberoskopowe ze względu na swoją dokładność i bezpieczeństwo zyskuje przewagę nad badaniem radiologicznym. Eliminacja napromieniowania pacjenta jest szczególnie istotna dla dzieci i kobiet w ciąży.

U dzieci endoskopię laryngologiczną przeprowadza się najczęściej z powodu podejrzenia przerostu migdałka gardłowego ( trzeciego migdała). Objawami przerostu są: nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, uporczywe katary i niedrożność nosa, chrapanie, mowa nosowa, niedosłuch, bezdechy w czasie snu.

Centrum Medyczne RADMED pracuje zestawem do endoskopii laryngologicznej firmy Fiegert Endotech GmbH.

Kamerę endoskopową tej firmy charakteryzuje wysokiej jakości procesor video, gwarantujący najwyższy poziom odwzorowania barw oraz uzyskanie obrazu video o rzeczywistych parametrach. Fakt ten jest szczególnie istotny w laryngologii, gdzie oglądane przez lekarza miejsca są zazwyczaj trudno dostępne w tradycyjnym badaniu laryngologicznym. Wysoka jakość obrazu uzyskana podczas badania endoskopowego pozwala na postawienie   szybkiej  i dokładniejszej  diagnozy w porównaniu z badaniem tradycyjnym.

 

Tor wizyjny wyposażony jest także w cienki , nieinwazyjny fiberoskop, który jest niezastąpiony podczas badania małych pacjentów, szczególnie przy podejrzeniach schorzeń w obrębie gardła i nosogradła. Kilkusekundowe bezbolesne badanie videofiberoskopem pozwala na uzyskanie przez lekarza pełnego obrazu stanów patologicznych toczących się  w obrębie migdałków, gardła czy tylnych nozdrzy małego pacjenta.

 

Dodatkowo odpowiednie podejście laryngologa RADMEDU, jego oddanie dzieciom w połączeniu z profesjonalizmem i wiedzą specjalistyczną sprawia, że takie badanie jest do wykonania nawet u bardzo małych pacjentów.

facebook