5 prostych badań, które mogą uratować życie dziecka !

23 października, 2018

Brzmi poważnie, ale te podstawowe i proste badania mogą pomóc szybko zdiagnozować dziecko, a nierzadko nawet uratować mu życie.
Potwierdza to wielu specjalistów z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi, wśród nich specjaliści RADMEDU.

1. Morfologia krwi
Dostarcza naprawdę wielu informacji o stanie zdrowia naszych dzieci i ewentualnych zagrożeniach. Wystarczy niewielka ilość krwi do wykonania pełnej ilościowej i jakościowej analizy. Najczęściej pobiera się krew na morfologię u pacjentów na czczo, ale nie ma formalnych wymogów do pobierania morfologii na czczo, zwłaszcza w przypadku dzieci, u których takie zalecenie jest czasem trudne do zrealizowania.
Wyniki morfologii umożliwiają wykrycie nieprawidłowości jeszcze przed pojawieniem się odczuwalnych dla małego pacjenta objawów.

Morfologia ułatwia wykrycie:

  • toczących się procesów zapalnych,
  • niedokrwistości (anemii),
  • leukopenii i leukocytozy,
  • małopłytkowości i nadpłytkowości oraz innych schorzeń związanych z układem krzepnięcia,
  • zespołów mielodysplastycznych i innych chorób krwi,
  • białaczki oraz innych procesów nowotworowych.

Ponadto pośrednio wskazuje na niedobór żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.

2. CRP

CRP to białko C – reaktywne, zwane również białkiem ostrej fazy. Jest ono wskaźnikiem stanu zapalnego, co oznacza, że jego stężenie rośnie w odpowiedzi na stan zapalny. Wytwarzane w wątrobie, pojawia się we krwi, gdy w organizmie toczy się stan zapalny. Prawidłowe CRP u dziecka to niskie CRP, nie przekraczające 5 mg/l krwi. Wysokie wartości CRP powinny być impulsem do wykonania szczegółowych badań pod nadzorem lekarza specjalisty. Z uwagi na fakt, że CRP jest wskaźnikiem dynamicznym i jego wartość może zmieniać się w ciągu doby, jego stężenie służy m.in. do monitorowania przebiegu i leczenia stanów zapalnych, infekcji, a nawet chorób nowotworowych. Spadająca wartość CRP świadczy o prawidłowym leczeniu i ustępowaniu infekcji.

3. Poziom cukru (glukozy) we krwi

Cukrzyca to choroba nieuleczalna, ale śmiertelna tylko przy braku diagnozy i leczenia! Podwyższony poziomu glukozy we krwi nie musi oznaczać, że nasze dziecko choruje na cukrzycę, ale jest sygnałem do dalszej diagnostyki pod okiem specjalisty. Warto skontrolować stężenie cukru we krwi, gdy dziecko ma wzmożone pragnienie przez dłuższy czas, często oddaje mocz, jest senne i apatyczne. Niestety rozwijająca się cukrzyca może nie dawać długo żadnych objawów, dlatego kontrolujmy cukier naszym dzieciom przynajmniej raz w roku.
Takie badanie można wykonać samodzielnie w domu z kropli krwi uzyskanej po nakłuciu paluszka dziecka i przy użyciu glukometru lub w laboratorium po wcześniejszym pobraniu krwi z żyły.
Glukozę powinno się badać będąc na czczo.

4. Badanie ogólne moczu

Jest to najczęściej wykonywane badanie laboratoryjne u niemowląt i młodszych dzieci. Może doprowadzić do wczesnego wykrycia wielu poważnych chorób, pod warunkiem, że próbkę moczu udało się pozyskać we właściwy sposób. Nerki usuwają wraz z moczem produkty przemiany materii, płyny, związki organiczne oraz substancje toksyczne, dlatego mocz może zawierać niezliczoną ilość różnych substancji. Rutynowo w moczu oznacza się: leukocyty, azotyny, białko, krew (obecność krwi lub krwinek czerwonych), bakterie, a także cukier.

Badanie ogólne moczu pozwala stwierdzić:

  • ostry lub przewlekły stan zapalny układu moczowego,
  • kamicę,
  • choroby nerek,
  • cukrzycę i choroby wątroby.

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej daje objawy, niestety inne, o wiele poważniejsze schorzenia układu moczowego, a zwłaszcza nerek przez dłuższy czas przebiegają bezobjawowo. Nieleczone prowadzą do całkowitego zniszczenia nerek!

5. ECHO serca

Nazywane inaczej USG serca to badanie diagnostyczne, mające na celu dokładną ocenę budowy i pracy mięśnia sercowego. Jest obecnie najbardziej precyzyjną, a zarazem nieinwazyjną metodą diagnostyczną stosowaną w kardiologii. Pozwala ocenić struktury anatomiczne serca, a więc wielkość jam serca (przedsionków i komór) i grubość ścian. Ponadto rejestruje ruch mięśnia sercowego, jego kurczliwość, pracę zastawek, stopień ich zwężenia czy niedomykalności. Obrazuje zmiany prędkości przepływu krwi w obrębie jam serca oraz naczyń krwionośnych okalających serce. Umożliwia stwierdzenie obecności płynu, np. krwi w worku osierdziowym i pozwala dostrzec przecieki wewnątrzsercowe. W szybki i precyzyjny sposób można dokonać oceny budowy i działania serca oraz jego wydolności krążeniowej.

Badanie jest bezbolesne, nie związane z żadnym ryzykiem dla pacjenta i wykonuje je specjalista kardiologii przy pomocy odpowiedniego aparatu USG. Echo serca u dzieci wykonuje specjalista kardiologii dziecięcej.

Wskazania do wykonania badania Echo serca u dzieci:

  • szmery nad sercem wysłuchane przez lekarza i różnicowanie pomiędzy szmerem niewinnym a wrodzoną wadą serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • objawy wskazujące na chorobę serca – ból w klatce piersiowej, omdlenia, zasłabnięcia, zasinienie powłok ciała,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • ocena stanu mięśnia sercowego przed zabiegiem kardiochirurgicznym oraz monitorowanie jego efektów,
  • monitorowanie przebiegu leczenia farmakologicznego niektórych chorób,
  • weryfikacja nieprawidłowego wyniku badania EKG,
  • okresowa diagnostyka układu krążenia u dzieci i młodzieży uprawiających sport,
  • profilaktyka chorób układu krążenia, szczególnie u pacjentów z obciążającym wywiadem rodzinnym.

Echo serca u dzieci nie jest badaniem rutynowym, ale pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małych serduszek, które mogą nawet zagrażać życiu. Dlatego należy niezwłocznie wykonać takie badanie jeśli cokolwiek zaniepokoi lekarza, rodziców, czy najbliższych, a może mieć związek z serduszkiem dziecka.

!!! Nie interpretujmy wyników badań samodzielnie! Przyczyn nieprawidłowości w wynikach jest bardzo wiele, a bez wiedzy medycznej istnieje ryzyko pominięcia ważnego problemu zdrowotnego lub niepotrzebnego zmartwienia.

Zaufajmy specjalistom! 🙂