Trampolina – dawka zdrowia czy zagrożenia?
29 kwietnia, 2019Trampolina to w ostatnich latach niezwykle popularny rodzaj aktywności na powietrzu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Trampoliny jak grzyby po deszczu wyrastają w naszych przydomowych ogrodach, dając wielką frajdę naszym pociechom.
Duża dawka ruchu, poprawiająca wydolność układu krążenia, wzmacniająca mięśnie i stawy, rozwijająca koordynację to bez wątpienia korzyści dla zdrowia. Taki rodzaj aktywnej zabawy działa relaksująco i odstresowująco, a ciągłe pokonywanie siły grawitacji stymuluje cyrkulację krwi i limfy w organizmie. Poza tym skoki na trampolinie polepszają u dzieci tzw. czucie głębokie, czyli zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała.
Ale UWAGA!! Trampolina to niestety również przyczyna wielu groźnych urazów: zwichnięć, złamań kończyn, zerwania więzadeł krzyżowych oraz urazów głowy i kręgosłupa!!
Specjaliści ortopedii i chirurgii alarmują: „Znacząco wzrosła w ostatnich 2 latach liczba tzw. urazów trampolinowych!”
Są to zarówno niegroźne otarcia naskórka, zranienia, naciągnięcia mięśni jak i różnego rodzaju zwichnięcia, złamania, a nawet wstrząśnienia mózgu! Jeśli chodzi o kończynę dolną to najczęściej dochodzi do urazu skrętnego kolana i zerwania więzadła krzyżowego przedniego oraz urazów stawu skokowego. Na skutek tego typu urazów w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania przyrostu kości na długość. Kończyny górne u dzieci najczęściej ulegają złamaniom okolicy nadkłykciowej. Co dziesiąty uraz dotyczy głowy oraz kręgosłupa!
Okazuje się, że większość z nich wynika ze złego użytkowania sprzętu.
NIEPRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE TRAMPOLINY PRZYCZYNĄ WYPADKÓW!
Na trampolinie skaczemy na nogach, lądując na lekko ugiętych kolanach. To najbezpieczniejsza i zalecana forma korzystania z trampoliny. Skoki na główkę, salta oraz lądowanie na innych częściach ciała niż nogi są niewskazane, a wręcz zakazane.
Podczas lądowania nasze ciało wywiera nacisk na sprężyny, które wraz z elastyczną powierzchnią trampoliny pochłaniają energię z naszego skoku, by następnie oddać ją poprzez wyrzucenie nas ponownie w górę. Najczęściej do wypadków dochodzi w sytuacji, gdy na trampolinie skacze jednocześnie kilka osób, a szczególnie o dużej różnicy w masie ciała, np. dziecko i rodzic. Jeżeli jedna z osób jest w momencie odbicia, a druga w trakcie lądowania, trampolina zamiast zamortyzować, z siłą uderzy w stopy lądującego, co może skutkować nawet złamaniem kości. Poza tym różnica masy ciała osób przebywających jednocześnie na trampolinie zwiększa ryzyko wypadnięcia osoby lżejszej lub uderzenia w elementy konstrukcyjne, na skutek wyrzucenia przez sprzęt z większą energią, którą wywołuje nierówny rozkład sił. Do wymienionych wyżej niebezpiecznych skutków wspólnego użytkowania trampoliny dochodzą również zderzenia współtowarzyszy zabawy i urazy głowy.
PRAWIDŁOWY MONTAŻ I CERTYFIKATY BEZPIECZEŃSTWA
Niezwykle ważną rzeczą jest zakup sprzętu posiadającego Certyfikat Bezpieczeństwa. Chodzi o to, by produkt spełniał standardy dotyczące bezpiecznego użytkowania oraz ochrony zdrowia i środowiska.
Wielkość trampoliny powinna być zawsze dostosowana do wieku dziecka, a osoby dorosłe nie powinny korzystać z trampolin przeznaczonych dla małych dzieci.
Mocując trampolinę należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji montażu. Siatki ochronne są konieczne, a słupki na których są osadzone powinny być zabezpieczone miękką gąbką. Ważne jest również, aby sprężyny mocujące wyskocznię, umieszczone były poza siatką ochronną.
SKAKAĆ CZY NIE SKAKAĆ?
Skoki na trampolinie mają bardzo wiele zalet, pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i prawidłowego korzystania z tego rodzaju sprzętu.
Należy pamiętać, że jednoczesne przebywanie na macie trampoliny kilku osób zwiększa kilkanaście razy ryzyko wystąpienia urazów u osoby najlżejszej.
ZASADY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA TRAMPOLINY:
- Najbezpieczniej jest, gdy na trampolinie przebywa jedno dziecko, skacząc jak najbliżej centralnej części maty, odbijając się nogami i lądując na lekko ugiętych kolanach.
- Skoki dzieci powinny być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą.
- Siatka ochronna, zabezpieczająca trampolinę powinna być zapięta, a twarde elementy konstrukcji, np. słupki zabezpieczone miękką gąbką.
- Zabronione jest odbijanie się plecami od siatki ochronnej, a także salta, skoki na główkę oraz lądowanie na plecach, czy pośladkach.
- Zaleca się zakup sprzętu opatrzonego Certyfikatem Bezpieczeństwa oraz regularną kontrolę stanu technicznego trampoliny.
- Dziewczynki powinny przed wejściem na matę trampoliny zdjąć biżuterię, w celu uniknięcia zranienia w momencie upadku.
- W czasie skoków zabronione jest jedzenie i żucie gumy, ponieważ grozi to zachłyśnięciem.
- Bezpośrednio przed zabawą na trampolinie dzieci nie powinny spożywać posiłku, gdyż mogą zwrócić pokarm w trakcie skoków.
- Z trampoliny nie powinny korzystać osoby z zaburzeniami równowagi i koordynacji, a także problemami z kręgosłupem. Ponadto trampolina jest przeciwwskazana dla dzieci z dużą wadą wzroku oraz zaburzeniami gospodarki mineralnej, mającej wpływ na strukturę kości i stawów.
Zabawa na trampolinie może dostarczyć naszym dzieciom wiele radości. Zadbajmy o to, by była w pełni bezpieczna! 🙂